202214maj

Lidingö Runt 2022

Visa besättning

Flerskrov

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn Nationsbeteckning Segelnummer Mättal Mätbrev Deltagarnummer Klass Startgrupp Starttid
Thomas Windrike Lidingö Jolleseglare Formula 18 Kattresan 2 SWE 789 1,31 STD
Pippi Windrike                      
Magnus Groth KSSS T-29 Plus SWE 1 22xx
Pierre Hallerstedt Lidingö Jolleseglare Flying Phantom Fantomen SWE 3 1,48 STD
Christer Rygaard Trälhavets Båtklubb Dragonfly 32 Gunpowder 3 SWE 10 1,22 2210
Andrea Nordquist KSSS/SNG Formula 18 Hilda SWE 111 1,31 STD
Oscar Lundqvist                      
Jonas Lundqvist Viggbyholms BK Nacra F18 Sally SWE 109 1,31 Std
Adam Lundqvist                      
Christer Falk LJS F18 Cirrus SWE 104 1,31 STD
Tim Nyllinge KSSS F18 Veronica AUS 1 1,31 Std
Casper Seifert KSSS F18 Leopold SWE 768 1,310 Std
Bertil Claesson Trälhavets Båtklubb Corsair 31 1-d Jena SWE 15 22xx
Jonas Davidson Vitell Saltsjöbadens båtklubb SBK Farrier F9AXR Triohe SWE 634 1,300 2214

SRS kölbåt med SRS tal

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn Nationsbeteckning Segelnummer Mättal Mätbrev Deltagarnummer Klass Startgrupp Starttid
Johan Gransten KSSS X-35 Swallow SWE 129 1,082 Standard
Magnus Lindwall Velamsunds Båtklubb Hanse 325 Fiona SWE 87 0,946 Standard
Henrik Åkesson Strängnäs Segelsällskap Beneteau First class 8 Orca SWE 288 0,951 STD
Mats Andersson KSSS Italia 998 Madonna SWE 25 1,067 E8157
Reidar Gårdebäck Saltsjöbadens Båtklubb Arcona 380 Ikigai SWE 27 1,100 E6257
Jan-Erik Sandh Södertälje båtklubb Wasa 34 Ezmeralda SWE 9445 0,966 E4766
Ann Samnegård Göta Segelsällskap Dufour 34 Performance Sally SWE 363 1,014 Standardmätbrev
Anders Frisk VhSS J/111 C.A.G SWE 52 1,132 E6500
Gustaf Bährne LJS Mälar30 Chéri 2 M 103 0,928 STD
Markus Åberg KSSS One-Off Elixir SWE 9049 1,075 E3071
Jonas Wiström KSSS Grand Soleil 37 Amarone SWE 144 1,052 E3329
Erik Hagland KBS H-båt Milka SWE 345 0,871 STD
Rikard Isby Gustavsberg Båtklubb IMS 33 Mithril SWE 1 1,037 E2293
Johan Rasin Vikingarnas Segelsällskap Nordisk Folkbåt Tummelisa SWE 1311 0,784 STD
Donald Bratt Vikingarnas Segelsällskap Folkbåt Sjöjungfrun SWE 1358 0,784 STD
Göran Danielsson Runmarö Yacht Club Dehler 34 DD Akleja SWE 7105 1,029 STD
Viktor Ahlström Göta SS Scanmar 33 Brilliant SWE 66 0,939 STD
Mikael Fredholm                      
Rickard Evers                      
Douglas Elmstedt                      
Gunnar Sahlin Segelsällskap Aros Café 27 Michelle SWE 4 0,951 E6883
Ingemar Dahlqvist Badhusvikens Båtklubb Albin Nova Minova SWE 263 0,945 Std
Pontus Söderström SSB Omega 36 Anna SWE 155 1,009 STD
Mikael Salomonsson Gäddvikens Segelsällskap IF-båt Tant Strul SWE 1809 0,823 STD
Lennart Evrell KSSS Xp44 Aida SWE 699 1,213 E6523
Per Lundqvist KSSS X-332 Xplorer SWE 16532 1,020 E4180
Tomas Andersson TUSS Mumm 36 K. YOTE SWE 19436 1,108 STD
Krsta Novakovic SSK Comfort 30 Ronja S 3792 0,869 STD utan undavind
Philip Werner Segelsällskapet Brunnsviken Albin Nova Fideli SWE 156 0,944 B8134
Leif Bodinson Stockholms SK Neptunkryssare Blå af Afvund S 227 0,845 STD
August Moberg KSSS Linjett 32 Barracuda II SVE 9838 0,919 Std
Madeleine Beck GSYS First 31.7 LR Harriette SWE 863 0,975 STD
Ulrika By Segelsällskapet Gäddviken IF Nerthus SWE 2132 0,823 STD
Thomas Berglund Föreningen Linjettseglarna Linjett 32 mh Hellevi SVE 8639 0,913 B8087
Sven Kamperin Vänersborgs Segelsällskap Diva 355 Fredrika SWE 212 1,021 Std
Åke Ljungqvist Stockholms Segelklubb Nordisk Folkbåt Grådask SWE 1271 0,784 STD
John Boldt-Christmas VhSS J/80 Särimner SWE 388 0,975 E6806
Johannes Bergh Norrköpings Segelsällskap J70 Heavy Duty 475 SWE 279 0,986 STD
Anders Åhman Saltsjöbadens bk Dehler 34 sv Grynet SWE 43 1,051 STD
Jan-Erik Bengtsson Tulka SS Senorita Helmsman Sabrina SWE 136 0,903 Std
Anders Olsen Vikingarnas SS Folkbåt Mathilda lll SWE 1289 0,784 STD
Lars-Gunnar Lindberg VSS Folkbåt Olivia SWE 1323 0,784 STD
Peter Forssander Dalarö Båtklubb J-105 All Set SWE 195 1,068 E7303
Anders Dahlsjö Göteborgs Kungliga Segelsällskap Z30+ Zvit SWE 301 1,095 E8104
Torkel Stillefors KSSS B&R 23 Grace SWE 15 1,070 E2705
Gunnar Bonthelius KSSS Nordisk Folkbåt Stradivarius SWE 1354 0,784 STD
Thomas Malmkvist SSK, Stockholms SegelKlubb CB365 Charisma SWE 42 1,057 E7927
Martin Rundström Sätra Båtsällskap IF Filijokus SWE 2719 0,823 STD
Jonas Grufman EkBK Fenix Selene SWE 272 0,876 E5962
Ita Grossmann KSSS Farr 40 Silver Bullet SWE 1121 1,226 E7214
Stefan Lillieborg Södertälje Båtklubb IF La Jaune SWE 1161 0,823 STD
Johan Nordström Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 Alapocas SWE 40 0,965 E4905
Martin Björklund FLS Linjett 37 Alina SWE 63 1,048 E6488
Conny Sparrwardt Trbs Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 Allwina SWE 123 0,970 E4876
Ruben Mattsson Skurusundets Båtsällskap Rapid Ultra SWE 32 0,917 E8094
Max Wallgren                      
Carl-Johan Krook                      
Andreas Lindmark Ssb Dominant95 Hanna SVE 26 0.926 E7516
Johan Bratt KSSS Dehler 45 Solong SWE 7 1,183 E4829
Ola Malm KSSS Finn flyer 21 Hoppetossa SVE 11913 0,922 Std
Erik Utterström Umeå Segelsällskap Arcona 380 Mapani SWE 26 1,100 E6128
Johan Obel VSS NF Frida SWE 269 0,899 STD
Tomas Movin Saltsjöbadens BK Express No Name SWE 700 0,900 std
Jonas Pettersson Vikingarnas segelsällskap Aphrodite 29 Pepparrot SWE 30 0,903 E6143
David Nilsson Nannini Viggbyholms Segelsällskap Beneteau First 36,7 MyFirst SVE 214 1,054 STD
Erik Ygberg KSSS Aspect 40 Perfect SVE 4 1,154 E4462
Bengt Nilsson EKSS, Edsvikens Segelsällskap Arcona 400 Cefrica SWE 82 1,108 E4588
Sofia Johansson Edsvikens SS Dehler 35 Super Sonic SVE 2011 1,036 E6228
Hans Claesson KSSS Linjett 33 Zorina III SWE 159 0,969 STD
Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 Shogun SWE 9979 1,110 E5152
Olof Granander Kvarnvikens Båtsällskap First 40.7 Acapia Sailracing/Embla SWE 164 1,102 E7054
Niclas Heurlin KSSS Farr 400 Wetjob SWE 412 1,27 E6522
Måns Uneborg KSSS Mumm 36 Explorer 2 SWE 91950 1,113 STD
Bertil Klinga Trälhavets båtklubb A22 Idun SWE 379 0,983 Std
Björn Ternström KSSS Dehler 34DD Tjajka SWE 28 1,020 E6289
Tomas Sandström Skärgårdsstads Segelsällskap RS Elite Agrippa SWE 41 0,914 STD
Erik Örtegren Saltsjöbadens Båtklubb Omega 36 Mate II SWE 97 1,003 E5377
Ted Mannerstål HSS Fareast 28R Exess 2 SWE 317 STD E6814
Anders Rosenberg KSSS J/88 Mercedes SWE 45 1,045 E5692
Joakim Bergkvist Trälhavets Båtklubb First 34.7 Slaghöken SWE 97941 1,046 E5163
Anders Helmrich Segelsällskapet Aros Farr 30 Cheyenne SWE 622 1,111 E6161
Fredrik Wallentin Johansson LJS X-35 Lisen SWE 008 1,082 STD
Ola Barthelson Saltsjöbadens Båtklubb Albin Nova Cappucino SWE 448 0,941 E4826
Stefan af Petersens LJS Cayenne 42Intl Y3 SWE 6587 1,051 B8144
Kristian Greslingaas Gamla Stans Yacht Sällskap MUMM 36 GOOSE II RACING TEAM, Powered by Havsgåsarna SWE 10509 1,113 Mumm 36

Shorthanded kölbåt med SRS tal

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn Nationsbeteckning Segelnummer Mättal Mätbrev Deltagarnummer Klass Startgrupp Starttid
Niklas Johnsson SSB H-båt Blå S 471 0,864 B8077
Gertrud Ocklin SSB NF Queen SWE 215 0,890 E7860
Peter Rosén Lidingö Segelsällskap First 36.7 RUBY SWE 478 0,996 E5351
Ola Johansson SBK NF Glittra SWE 195 0,862 E7692 utan spi
Marcus Molander KBS FIRST 285 SAIL LA VIE SWE 7013 0,864 E7491
Lennart Pilfalk FLS Linjett 34 u uv Alva SWE 15 0,965 E6444
Mats Rosander Viggbyholms Båtklubb NF GIN SWE 129 0,887 STD
Lars Jakobsson KSSS Dehler db1 Wiz SWE 9681 0.949 E6121
Björn Dannberg KSSS Linjett 35 Santana SWE 56 0,965 STD
Björn Erixson Mälarhöjdenskanotsällskap NF Attack SVE 305 0,891 E6398
Peder Swenman Skurusundets Båtsällskap H-båt Jehu SWE 504 0,864 Std (Spinn: DEN-586)
Björn Svedemar                      
Jonas Stenbeck Skurusundets båtsällskap Onyx Mirage SWE 6 1,021 E4806
Anders Lindved Trälhavets båtklubb Melges 24 M SWE 134 1,006 E6403
Kaj Siik KSSS Dominant Race Gråå SWE 101 0.937 E6724
Per Lindstedt KSSS Finngulf 33 La Dolce Vita SVE 55 1,008 E3888
Valter Saaristu GöSS H-båt Rödluvan SWE 602 0,864 Std
Anita Lapidus                      
Lars Carlefalk SBK NF Violetta S 130 0,855 STD
Lars Lindbäck Gustavsbergs Båtklubb Linjett 32 da Capo SWE 247 0,891 E8114
PerOlof Olofsson Trälhavets Båtklubb X-332 Sport Muchacha SWE 396 1,035 E3109
Bert Forsberg KSSS First 18 SC Orange Flame SWE 484 0,869 B8102
Peter Skoglund Stockholms Segelklubb Passad GT Jenny SWE 46 1,002 E2866
Johan Söderström KSSSS Xp33 Tärna SWE 12 1,034 E5074
Johan Lundqvist LÄBK Elan 37 Solidsport SWE 158 1,036 E5461
Lars Sjöman Lidingö Segelsällskap Dehler 35 Darling SWE 206 1,037 E6732
David Keith LSS NF Laika SWE 207 0,887 STD
Robert Hedén Sbk Dehler 32 Delight SWE 10 0.977 E6166

Kölbåt Öppen Klass

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn Nationsbeteckning Segelnummer Mättal Mätbrev Deltagarnummer Klass Startgrupp Starttid
Amelie Silfverstolpe Lidingö Båtklubb Havskryssare Mallanova SWE 73 kommer inte starta pga motorproblem E7827
Mattias Nordman Bosö båtlubb Bavaria 36 Linnéa Louise SWE 36 0 std
Linus Wahlberg ingen 11 metre one design Inget SWE 126 0 STD
Anders Rigodt Viggbyholmsbåtklubb Albin Nova 132 Bunny SVE 132 0 Std
Ola Örtenholm Kryssarklubben Dufour 40 e performance Antonius II SVE 3 0 STD
Malcolm Sjödahl Vikingarnas Segelsällskap FinnFlyer 34 Malva SWE 1340 0 E6513
Mikael Ardell                      
Erik Norrström                      
assistans iconAssistans