202230 - 6jun - jul

ORC Double Handed World Championship 2022

Visa besättning
Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Michael Wahlroos Finland Wasa segelförening rf Farr 30 Sponsor WeTech 1
Oskari Alho          
Seppo Merimaa Finnish TPS - segelförening i Åbo X-43 Adele Andersson 2
Toomas Kasemets          
Nadine Kugel swedish Trälhavets Båtklubb Albin Nova Team Mobline 3
Pär Lindforss          
Johan Karlsson Sweden Södertälje Båtsällskap Arcona 340 Tiki Minos 5
Michael Skarped          
Paweł Wilkowski Polish Yacht Club of Poland FIRST 35 VATAHA 2 6
Robert Wilkowski          
Peter Wennerström Swedish KSSS First 36.7 Irie Blue 7
Björn Wennerström          
Marius Loeken Norway Røyken seilforening Dehler 44 Off Course 8
Sigmund Andre Hertzberg Norwegian Tønsberg Seilforening Sun Fast 3300 Hyrrokkin 9
Tim Sandberg          
Kristian Jerpetjøn Norwegian Nesodden seilforening SO409 Performance Wilda 10
ANDREAS TINGLUM          
Lars-Fredrik Moe-Helgesen Norway Drøbaksund seilforening SunFast 3300 Pretty Fast 11
Kim Jaaskelainen Finnish Helsingfors Segelsällskap HSS MAT1010 Goodio 12
Arto Rusanen          
Perttu Monthan FI Helsingfors Segelklubb Beneteau First 31.7 Thetis 13
Mikko Karppinen          
Louise Edgren Swedish Trälhavets båtklubb Dehler 32 Spirit 14
Anders Lundmark          
Rafal Sosnowski Polish Yacht Club Sopot Dufour 390 HEDAA 15
Dawid Sosnowski          
PerOlof Olofsson Swe Trälhavets Båtklubb X-332 Sport Muchacha 16
Jens Krogell Finnish Xtra Staerk Ocean Racing Society JPK 10.30 AlmaVida 17
Ville-Veikko Niskanen          
Lauri Andressel Estonian Kalevi Jahtklubi Beneteau First 53 F5 Inanna 21
Juhani Lehtonen Finnish MP X-37 Xanadu 22
Jaakko Perimaa          
Fredrik Rydin Swedish KSSS J/121 Jolene 23
Johan Tuvstedt          
Jon Sindeman Sweden KSSS Farr 38 C/R Pandion 24
Annika Paasikivi FIN RPS Jeanneau SunFast3300 Stimmy 25
olof rytövaara          
Jurgis Janulionis Lithuanian Vilnius yachtclub J99 TEGU! 26
Antanas Marcelionis          
Mikael Ljunggren Sverige KSSS J/111 Valentina 27
Katarina Svedjefält          
Kim Lindroos Finland Brändö Seglare J Boats - J/109 Ipanema 28
Mikael Lindberg          
Lars Bergkvist Svensk Segelsällskapet Svearna Inferno 29 Garantum Sailing Team 29
Jonas Claesson          
Fredrik Filander Svensk TÄBK Trälhavets Båtklubb B&C 41 Krasotka 30
Marcus Molander          
Martin Dubois SWE Södertälje Båtsällskap Sun Fast 3600 Groovie 31
Karl Jungstedt          
Jacek Roszyk Polish ZLKS POZNAN Dufour 310 GL SMOKE 32
Marcin Dejewski          
Emely Hagen Sverige KSSS Figaro 2 BELLY OF TEA 33
Mikael Lindqvist          
Fredrik Siljelöf Sweden Morarnas Båtklubb Prima 38 White Knuckles 34
Elin Sikell-Lundin          
Fredrik Siljelöf          
Robert Kresło Poland OneSails Poland Italia 9.98 35
Crister Bäckström Swedish Solna Båtsällskap IMX 40 MY-X 37
Conny Bäckström          
Palle Eklund Finland HSK (Helsingfors segelklubb) FinnFlyer 36 VindUngen 38
Peter Lindroos          
Rasmus Toepsch German Yacht Club Strande JPK 10.10 Sharifa 39
Bertil Balser          
Mikael Algvere swedish VSS x-332 Lady X 40
Per Lindell          
Anders Hansen Sweden Malmö Segel Sällskap Kracer 40 Krackemut 41
Kaj Kulstad          
Johan Lundqvist Swedish LÄBK Elan 37 Solidsport 42
Nicklas karlsson          
Anna Drougge Sweden KSSS Shogun 50 Ladykiller 4.0 43
Martin Angsell          
Julius Haartti Finnish PSS J/109 Irie 44
Sanna Moliis          
Ryszard Drzymalski Poland Ocean Challenge Yacht Club Dehler 42 KONSAL 45
Jacek Przybylak          
Benjamin Nilsson Finland Esbo Segelförening r.f. HP1030 Lilyan 46
Markus Nilsson          
Mikael Khei Norway Moss Seilforening, NORWAY Albin Nova Lady Stardust 47
Erik Johan Worsøe Eriksen          
Rikard Roth Sweden Falsterbokanalens Båtklubb XP-44 XAR 48
Johnny Rickman Swe Södertälje BS Arcona 410 Kharat 49
Fredrik Enander          
Perttu Rönkkö Finland HSK First 31.7 Penelope 50
Joonas Sandholm          
Marcus Österberg Sweden WSS J/122 Joule 51
Henrik Borg          
Marcin Makulec PL GS 48 RACE MAGIC TIME 52
Robert Helenius Swedish Saltsjöbaden BK Salona 37 Pisco Sour 53
Sakari Laulajainen          
Pernilla Uhlin Sweden Trollbäckens båtsällskap Archambault A31 Atao! 54
Greta Hjelte Berndolf          
Jan Rönnback Finland NJK J/97 Jolly 55
Benjamin Grönholm          
Staffan Larsson Swedish Åre Slalomklubb Arcona 340 Imbruglia 57
Magnus Wegrell          
Jori Lahtonen Suomi Helsingfors Segelklubb First 31.7 Melisande 58
Eero Lehmijoki          
Michael Hoefgen Germany Kieler Yacht Club KYC JPK10.30 Lightworks 60
Johan Lindskog Swedish Trollbäcken Båtsällskap First 36.7 Mia-T 61
Mats Jadesköld          
Ulf Lindner Sverige Segelsällskapet Svearna Bavaria 38 Match Mathilda 62
Fredrik Birgersson          
Jonas Hallberg Germany KYC JPK 10.30 HINDEN 63
Till Barth          
Per Svahn Swedish KSSS Pogo 8,50 Pogong 64
Martin Janhäll          
Patrik Forsgren SWE KSSS First 36.7 Mod Team Pro4u 65
Joakim Hoppe          
Anders Dahlsjö Sverige Göteborgs Kungliga Segelsällskap z30+ Zeus 66
Martin Strömberg          
Per Lindstedt Sverige KSSS Finngulf 33 La Dolce Vita 67
Mats Victorin          
Wiesław Krupski Polish YC Kielce Tango 30 SKY PROJECT 68
Anna Krupska          
Peter Wiklund SWE Nyköpings Segelsällskap First 40.7 NoLimit MagniPro 69
Robert Tellström          
Uwe Barthel Germany Segler-Club Dümmer e.V. (N.061) Dehler 30 One Design JOINT VENTURE 70
Wim van Slooten Dutch Jachtclub Scheveningen J/109 Firestorm 71
Jochem Nonhebel          
Mats Jonsson Swedish KSSS FinnFlyer 36 Sugar Rush 72
Fredrik Röjås          
Anders Mathson Svensk Trosa Båtklubb Dehler 34 DD FunnyToo 74
Niklas Svensson          
Lauri Katajisto Finnish Vaasan merenkyntäjät - VM J/92 Jacutsi 75
Matti Katajisto          
Roger Samuelsson Svensk ksss CS 36 Mini Ravenger 76
klabbe Nylöf          
Tuomas Riski Finnish Skattasailing First 35 BIANCO 77
Antti Soro          
Andrzej Zieliński Polish Yacht Club Neptun Gdańsk Salona 42 IBC Quanta 79
Robert Madzinski          
Gustav Löwing Sweden KSSS X35 MIIM 80
Anders Bergmark Sweden Wikens Båtsällskap Hansson31 Piano 81
Patrick ten Brincke Dutch WSVLH HOD 35 HODSPUR 82
Harmen de Jong          
Linnea Floser Sverige KSSS Figaro 3 Tutalör 84
Anders Lewander          
Anders Norrman Svensk Gamla Stans Yacht Sällskap Seascape 27 Asterix 86
Bert Forsberg          
Joonas Tuompo Finland Xtra staerk Mini Transat Proto Mini Staerk 88
Pasi Book          
Erki Maidre Estonia Kalevi Jahtklubi X-35 MyCar 89
Jaanus Talp          
Janne Westerlund FIN HSK Dehler 30OD Tegu 87
Samuli Leisti          
Tomasz Kosobucki Polish Lubelska Grupa Regatowa Forsatio YD41 FORSATIO 91
Rafał Gromada          
Zbigniew Pawłowski polish AZS Szczecin Caravela 950 Mirjam 90
Radek Kowalczyk          
Jan Komorowski Svensk Ekolns Segelklubb Linjett 33 Serenity 78
Axel Steffner          
assistans iconAssistans