202230 - 6jun - jul

Gotland Runt Offshore Race 2022

Visa besättning

Gotland Runt Course - Fullcrew ORCi

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Johan Rockström Sverige KSSS Ker 40 Keronimo 101
Carl Wale SWE KSSS One Off Walenna II 106
Arvid Wahlberg Swe KSSS X-41 Oxygen 110
Malcolm Sjödahl svensk Vikingarnas Segelsällskap FinnFlyer 34 Malva 111
Tuomas Honkinen Finland Xtra Stærk Ocean Racing Society Xp 44 Xtra Stærk 113
Wladyslaw Chmielewski Poland KZS Dehler 33 Classic Bindi 119
Olof Granander Svensk Kvarnvikens Båtsällskap First 40.7 Acapia Sailracing/Embla 121
Niclas Heurlin Sverige KSSS Farr 400 Wetjob 123
Jarkko Turunen Finland Helsingfors Segelklubb First 40 Eufore 133
Jens Nilsen Swedish KSSS Club Swan 42 RAY 150
Per Ovrén SWE KSSS Italia Yachts 998 Madonna 158
Moritz Haltermann Germany Alsterpiraten Club Swan 45 Vinga 160
Philipp Marienhagen German ASV zu Rostock Farr 42 IRC Universitas 166
Felix Streckenbach German GYC / RVG TP52 Imagine 171
Katrina Westphal German NRV Carkeek 47 Störtebeker 172
Ulrich Prochaska German RVG Greifswalder Regattaverein X-382 X-Wing 174
Jan Meincke German MSK/DHH X-46 JuxBox 175
Jonas Winzell Swedish Långedrag Segelsällskap Brenta 60 SURF 188
Paweł Hapanowicz Poland Szczecin Sailing CLUB beneteau Oceanis 351 Mio Portofino 192
Claus Schaefer German ASV (Akademischer Segler-Verein Berlin) Nissen 56 Walross IV 195
Tobias Hemmingsson Svensk Trälhavets Båtklubb First 40.7 Naomi 203
Bo Teichmann German CDV KYC RORC TP52 OUTSIDER 213
Jonas Andersson Svensk Trälhavets Båtklubb Farr 40 OD Stormtrooper 215
Dirk Clasen Germany KYC / RVE Humphreys 39 GINKGO 217
Tomasz Nagas Poland x Tripp 50 Fast Forward 218
Michael Møllmann DENMARK Royal Danish Yachtclub HH42 Quinta Light 220
Göran Liljegren svensk KSSS Linjett 40 Femelle´s 225
Håkan Grönvall Svensk KSSS/RORC First 40 cr C-me 241
Oscar Ekelund Svensk Runmarö Yacht Club First 40 AlmaViva 280
Steffen Mueller German BSV Knierim Brenta 60 Almost Nothing 291
Patrik Björklund Swedish Lidingö Segelsällskap X-41 Magic-Mix 296
Alex Thomson UK RORC Solaris 50 Fortunata 297
Iohn Ryott Sverige KSSS First 40 Öring 304
Swen Schnell German Lübecker Yacht Club Nautors Swan 441 Jeniffer 315
Michael Orgzey German RORC, DHH Swan 48 S&S DANTES 318
Lennart Evrell SWE KSSS XP44 Aida 320

Gotland Runt Course - Fullcrew SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Johan Tiberg Svensk Viggbyholms Segelsällskap First 456 Ella First 102
Jonas Kjellberg Sweden KSSS Volvo 60 Intermezzo - BOUdragon 103
Per Lundqvist Svensk KSSS X-332 Xplorer 104
Anders Karlsson Svensk Södertälje Båtsällskap Dehler 29 MKII Gryffindor 105
Kai Vuorilehto Finsk Nyländska Jaktklubben Finngulf 37 Pärlan 108
Kim Sandberg SWE Vitsgarns Segelsällskap Gambler 40 Team Styrbord A.K.A Fast Foot Sally 109
Jarmo Helasuo Finland KLV Hanse 400e Siriuss 112
Mårten Svensson Sweden FLS Linjett 37 Aurelia 114
Henric Thelin Svensk Nynäshamns Segelsällskap First 40.7 Greven 116
Esa Lehto Finland TPS Finngulf 41 Favola 122
Magnus Lindwall Svensk Velamsunds Båtklubb Hanse 325 Fiona 124
Carl Johan Marnell Swedish KSSS Farr 40 OD J BIL Warpath 125
Michael Dalestig Sverige KSSS Elan 380 Modesty 126
Nanno Aukes Netherlands Rotterdamse Zeilvereniging J122 MAAS 129
Fredrik Hamrin SWE Trälhavets Båtklubb ELAN 410 ESTER 130
Antti Elevuori Finland NPS Arcona 36 Lolee 131
Martin Persson Sverige Trollbäckens Båtsällskap First Class 10 Ebba grön 132
Mikael Lundqvist Sverige Torshälla Segelsällskap Diva 34sc Rymling 134
Martin Avander Sverige WSSW X-95 Lexie 135
Dan Cederhage Svensk KSSS Hanse 385 Grandma Gertrud 136
Tomas Andersson SWE Tulka SS Mumm 36 K. YOTE 137
Tobias Hahn Sweden KSSS Oceanis 37 Elvisa 138
Lars Göran Karlsson Svensk KSSS Omega 42 Oriole 139
Jonatan Jiselmark Svensk Strängnäs Segelsällskap Wasa410 Sinus 141
Gunnar Johansson svensk KSSS Dehler 42 Rango 142
Kristian Greslingaas Sverige Gamla Stans Yacht Sällskap MUMM 36 GOOSE II 144
Erik Utterström Svensk Umeå segelsällskap Arcona 380 Mapani 145
Martin Björklund Sweden Föreningen Linjettseglarna Linjett 37 Alina 146
Christian Lind Swedish Enköpings segelsällskap X-99 Wet-X 147
Markku Hentinen Finland HSK Helsingfors segelklubb X4.9 Lulu 148
Johan Gransten Svensk KSSS X-35 Swallow 149
Johan Nordström Swedish Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 Alapocas 151
Tillmann Frank germany Flensburger Segel-Club Albin Stratus Sagitta 152
Jörgen Wennberg Swerige KSSS Grand Soleil 54 Take Off 153
Mattias Cederholm Sverige Strängnäs Segelsällskap Salona 37R Satisfaction 156
Alexander ERIKSSON Swe Ksss Mumm 36 Explorer 2 324
Karl Thedeen Swedish KSSS Arcona380 Miss Moneypenny 161
Peter Forslund SWE Runmarö Yacht Club Scampi Boj Boj 162
Johan Bratt Sverige KSSS Dehler 45 Solong 163
Anders Frisk Svensk Viggbyholms Segelsällskap J/111 CAG 164
Felix Galliker Swiss SAFE-Sailing / BKYC Britannia Arcona 400 Arctic Breeze 165
August Moberg Sverige KSSS Linjett 32 Barracuda II 167
Anders Widgren Sverige Fårösunds båtklubb One off Epoxi 168
Lara Harrison FIN BSF FinnFlyer 31 Amidala 169
Göran Danielsson Svensk Runmarö Yacht Club Dehler 34 DD Akleja 176
Bill Ram British CCC Corby 37 Aurora 178
Ulf Wickberg Sweden KSSS Farr30 ext B4 179
Mårten Lindskog SWE Göta Segelsälskap First27 SE My 180
Fredrik Lagerström Sweden Oxelösunds Segelsällskap Farr 40 One Ton Joint Venture 182
Jonas Hörnfeldt Svensk Gålö Båtklubb Scanner 392 Tibidabo 183
Anders Åhman Svensk Saltsjöbaden Båtklubb Dehler 34 sv Grynet 185
Kjell Jansson Svensk Edsvikens Segelsällskap Elan 31 Otilia 186
Erik Mårtén Svensk Segelsällskapet Aros J/111 Prim 187
Ulf Lundahl Sverige Östhammars Segelsällskap Scanner 392 Castara 190
Jonas Wiström Sverige KSSS Grand Soleil 37 Amarone 191
Christian Nord Svensk Edsvikens Segel Sällskap XP38 Tabasco 193
Erik Allertz SWE N/A Farr 38 Grönsak 194
Kenneth Hofmann Sverige Södertälje Båtklubb First 36,7 Hofmanns Äventyr 196
Bengt Nilsson Sverige Edsvikens Segelsällskap Arcona 400 Cefrica 197
Markus Åberg Sverige KSSS One-Off Elixir 198
Kenneth Bjørklund Norge Holmestrand Seilforening CNB 76 EnderPearl 199
Simon Carter Australia KSSS Viko s35 Kookaburra 200
Fredrik Lindahl SWE KSSS Dehler 34 DD s/y ANNA 201
Arttu Hult Finnish EPS Inferno 31 Inferna 202
Anders Felling Sverige Westerås Segelsällskap Arcona 435 Arilda 206
Tord Lindqwist svensk Runmarö Yacht Club Bavaria38match Ricki-Ticki 208
Topi Simola Finn HSK Baltic 43 Allegra 209
Michael Gårdebäck Sweden Saltsjöbadens Båtklubb Arcona 380 Ikigai 210
Matti Aaltio Finland Säpin seudun purjehtijat (SSP) Mannerberg 34 Sanna 4 211
Anders Olsson SWE Trälhavets båtklubb Luffe40 Daphne 212
Johan Gustavsson Sverige Norrtälje Segelsällskap Linjett 43 Contessa 216
Leif Johansson Swedish Trollbäckens Båtsällskap Scanner391 SINGDOY 219
Ola Barthelson Swe Saltsjöbadensbåtklubb Albin Nova Cappucino 221
Staffan Beck Sverige Föreningen Linjettseglarna First 31.7 LR Harriette 222
Bertil Orrvik Svensk Mariefreds BK Dehler 42 C Evolet 223
Per Lembre Sverige Malmö Segelsällskap Arcona 380 Blåvinge 224
Dick Due-Pedersen Sweden Södertälje Båtsällskap Hanse 400 Cassis 226
Claass Barth German ASC Augsburger Seglerclub JPK 10.80 Frida 227
Magnus Berggren Sverige Runmarö Yacht Club X-362 Sport EnneX 229
Tor Lundstrom Finland Säpin Seudun Purjehtijat Baltic 43 Xanthippe 230
Jari Niemi Sverige Trollbäckens Båtsällskap Malbec 360 LOYAL 231
Mikael Gustavsson Svensk Westerås Segelsällskap Arcona 340 Mizar 232
Toni Tuppurainen Finland Espoon Merenkulkijat Dufour 385 Paula 233
Peter Sjölin Svensk Södertälje Båtsällskap Omega 42 Wilma 234
Eric Rudblom Svensk Segelsällskapet Görväln Arcona 400 Modesty Blaise 235
Ari Ojala Finland EPS Finngulf41 Speculator 236
Pelle Bergström Swe ÖSS ONE OFF 57 Progressiva 238
Tomas Ivö Sverige Trollbäckens Båtsällskap X442 Axioma 239
Kristoffer Straume Swedish KSSS Mumm 36 Shogun 240
Jonas Nilsson Sverige Saltsjöbadens Båtklubb Dehler 35 Greta 242
Anders Kemmler SWE KSSS Arcona 345 Dynamant Racing 243
Karl Haglund Sverige Oxelösunds segelsällskap Baltic 1-ton Amanda 244
Ann Samnegård Svensk Göta Sagelsällskap Dufour 34 Performance Sally 245
Erik Ygberg Sverige KSSS Aspect 40 Perfect 246
Gustaf Mandorf Sverige KSSS Jeanneau Selection 37 Meguem 248
Kalle Hultman Sverige Södertälje Båtsällskap Arcona 435 Carma 249
Rikard Isby Swedish Gustavsberg Båtklubb IMS 33 Mithril 250
Gunnar Nordfeldt Svensk KSSS Arcona 380 Utopia 251
Thomas Schrepffer German Cospudener Yacht Club Markleeberg e.V. Pogo 30 ADDICTIF 253
Patrik Rignell Svensk KSSS Grand Soleil 40 Twentytwo 254
Mattias Wendel Sverige Mammas Oceanis 361 Ocean Buzz 255
Sten Stabo Svensk Enköpings Segelsällskap Linjett 35 Blåsut 256
Tapio Finnilä Finland Turun Pursiseura Swan 411 Bacchus 257
Ita Grossmann Sweden KSSS Farr 40 Silver Bullet 258
Petter Holmberg Svensk KSSS Swan 65 WHO Valley 259
Hans Strengnell Svensk KSSS Wasa 420 Vita Brevis 260
Per Sarri Svensk Viggbyholms Båtklubb RB 111 Femetta 261
Henrik Martinell Svensk Ekolns Segelklubb Swede 38 Chayka IV 262
Niklas Hudin Swe Trälhavets Båtklubb Scampi 30 Calypso 263
Göran Hasselgren Sverige Segelsällskapet Angantyr Arcona 400 Anniara 266
Anna Lagerstierna SWE Runmarö Yacht Club First 36.7 Vilma 267
Oskar Sömermaa SWE KSSS Dehler 34 sv Astraia 268
Timo Lauttamus Finnish Vaasan MK X-43 Sokeri 270
Heiko Steinbrückner Germany Yachtclub Wieck e.V. X-332 Sidekicks 271
Mats Ljunggren Sweden KSSS Stewart 109 Booty! 274
Viktor Ahlström sverige Göta Segelsällskap Scanmar 33 Brilliant 276
Anders Hultin Svensk KSSS Farr 40 Tokan 277
Mikael Erneberg Sweden Stockholms Segelsällskap FarEast 28R Gransegel 282
Miranda Ruiz Fishman Sverige Stockholms Segelklubb Bavaria 32 Sjöscoutkåren St Göran 283
Johan Skåntorp Sweden Trälhavets Båtklubb J/92S jojo 287
Joakim Bergkvist SWE Trälhavets Båtklubb Firt 34.7 Slaghöken 289
Claus Juan Møller-San Pedro Denmark Gilleleje X5.6 X-mAbs 290
Thomas Malmkvist Sverige Stockholms SegelKlubb CB365 Charisma 293
Victor Carlstedt Svensk KSSS C&C 35 Necesse 294
Conny Sparrwardt SWE Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 Allwina 295
Tom Gross Sverige KSSS/GSYS Farr 30 Andiamo 298
Olof Bratthall Sverige KSSS Beneteau Figaro II Spjut 299
Fredrik Lindström Sverige Saltsjöbadens båtklubb Omega 42 Megan 300
Anders Björkholm Sweden Norrtälje Segelsällskap Arcona 340 Ikon 301
Lennart Alpstål Sweden Saaremaa Merispordi Selts (SMS) Arcona 370 Primadonna 302
Robert Sagulin Sverige Föreningen Linjettseglarna Linjett 37 Merlin 303
conrad grut swedish KSSS Bavaria 50 Evita 305
Staffan Franzén Svensk Åre Slalomklubb Segling Najad 355 Elsa 306
Niclas Olsson
Juhani Railo Finland HSK First 34.7 LOW 308
Kees Bos Dutch VO70 HYPR 310
Giulio Mola Svensk Segelsällskapet Gäddviken Omega 42 Aniara 312
Thomas Reinecke German Segel Club Oevelgeonne Millennium 40 Edelweiss 314
Ed Bell British RLymYC JPK1180 Dawn Treader 316
Harri Salo FIN Gullkrona Kryssarklubb Bavaria Match 42 Perfect Match 321

Classic Course - Classic yachts SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Amelie Silfverstolpe Svensk Lidingö Båtklubb Havskryssare Mallanova 107
Casper Grönblom Finland NJK S&S Havskryssare Circe 159
Patrik Salén Swedish KSSS HKR Ballad 173
Fredrik Brodin Sverige KSSS Skärgårdskryssare, S-150 Beatrice Aurore 228
Mats Hanson Svensk KSSS Laurinkryssare Staika IV 272
Michael Berglund Svensk Sail Yacht Society Racing Club Kustkryssare Kyrena 309

Gotland Runt Course - Multihull SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Rickard Flodin svensk KSSS Trimaran corsair 28 Chilla 115
Börje Svedman svensk Nynäshamnssegelsällskap Farrier 33R CarbonTiger 265
Johan Hedlund Sverige Trälhavets Båtklubb Corsair 31 CC Picaroon 284
Bertil Claesson Sverige Trälhavets Båtklubb Corsair 31 1-d Jena 285
jonas seweling Sweden Viggbyholms Segelsällskap Corsair 31 UC, Trimaran Hyena 322
Magnus Groth x x T-29 Plus 325

Gotland Runt Course - Doublehanded SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Pär Sydow Sweden KSSS Elan Impression 434 Lady D’or 117
Jonas Magnusson Sverige Södertälje Båtklubb J105 Enjoy 118
Ville Varjonen Finnish Turun Pursiseura (TPS) IW 31 Ilona Tuulikki 127
Hanna Stark-Heikkinen Suomi KTPS Dehler 39JV Kiet 181
Jan Karlsson Finnish BSS Swan 371 Ardnagee 237
Niclas Ohlsson Svensk KSSS X-37 2B 264
Lars Rönnberg Sverige RYC Arcona340 Grym 273
Jan Stålberg Swedish Trälhavets Båtklubb Jeannau Sun Fast 32i Jokern 278
Tobias Brinkmann German RORC/NRV Pogo 44 MarieJo 279
Lars Bergstrom Sverige KSSS Arcona 430 Etoile' de Mer 311
Thomas Bjur Swe Segelsällskapet Brunnsviken Arcona 410 Seglamer.se (Snigel) 319
Jens Listrup Svensk Falsterbokanalens båtklubb Norlin 411 Gerda-Ulrika XI 128
Jimmy Hellberg Svensk KSSS B&R 38 PAC-MAN 170
Johan Neovius Finsk Wasa Segelförening - WSF Omega 42 Arlee 323

Classic Course - Swan Classic class SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Lari Niemi Finsk NJK Swan 46 Peer Gynt 120
Stephen Sturmer U.K. HSS Helsinki Swan 39R Antama 286
Jahn Wahlbäck Sverige Ugglan Yacht Club Swan 40 Selma 288
Fredrik Heijne Svensk Saltsjöbaden Yacht Club Swan 55 Luna 292

Classic Course - Spirit of tradition SRS

Förnamn Efternamn Nationalitet Klubb Båttyp Båtnamn Deltagarnummer
Erik Malmberg Sverige KSSS Spirit 100 Gaia 247
assistans iconAssistans