20211 - 7jul

Gotland Runt 2021

Visa besättning

SRS Fullcrew

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Magnus Hansson Dehler 42 GAGA
Tommy Törnquist LBS Olympic Sea Why Knot
Göran Frick SBS Corby 33 Onecorner
Sebastian Barg Ekolns SK First 36.7 Salimila
Nanno Aukes RZV Rotterdamse Zeilvereniging J122 MAAS
Martin Björklund FLS Linjett 37 Alina
Lars Jakobsson KSSS Dehler db1 Wiz
Patrick Schmidt Kieler Yacht-Club J111 One Design Piranha
Alexander Eriksson KSSS Mumm 36 Explorer 2
Martin Bjäringer KSSS Southern Wind 100 DS L´ ondine
Mattias Cederholm Strängnäs SS Salona 37R Satisfaction
Lars Göran Karlsson KSSS Omega 42 Oriole
Stefan Lövblom Tulka SS Mumm 36 K. YOTE
Markus Åberg One-Off Elixir
Filip Wästberg KSSS C&C 35 Necesse
André Catry KSSS Beneteau Sense 55 Madame
Kristian Greslingaas Gamla Stans YS MUMM 36 GOOSE II
Mikael Ljunggren KSSS J/111 Valentina
Per Lundqvist KSSS X-332 Xplorer
Esa Lehto Turun Pursiseura Finngulf 41 Favola
Fredric Holmgren Centerline 40 Sign
Dan Reuterswärd Viggbyholms SS Swedestar 370 Tintin
Carl Johan Marnell KSSS Farr 40 OD Warpath
Kristoffer Straume KSSS Mumm 36 SHOGUN
Lars Sönnerfors SS Görveln Elan 31 Maja
Michael Cewers Saltsjöbadens BK Brise de mer 34 Notre Dame
Bertil Orrvik Mariefreds BK Dehler42 C Evolet
Mattias Palm Jeanneau SO 35 Beata
Christian Nord Edsvikens SS Diva 35 Tabasco
Rikard Isby Gustavsbergs BK One off Mithril
Johan Lindskog TrBS First 36.7 Mia-T
Karl Thedeen KSSS Arcona380 Miss Moneypenny
Claes Andersson Dehler 34
Thomas Larsson VHSS Hallberg-Rassy 44 Little Miss Sunshine
Gunnar Nordfeldt KSSS ARCONA 380 UTOPIA
Bas van der Pol WZV Trident IMX40 Nemo
Anders Frisk VhSS J/111 C.A.G
Patrick Brandin KSSS Arcona 465 FLYT/Team Högberga Gård
Erik Malmberg
Olle Snäll Norrtälje SS Diva 35 Tai Too
Anders Widgren Fårösunds BK One-off Epoxi
Mikael Haake Runmarö YC Dufour 34 Herakleitos
Hans Strengnell KSSS Wasa 420 S/Y Vita Brevis
Tom Store Helsingfors SK WO60 Tokio II
Ari Ojala Espoon Pursiseura Finngulf41 Speculator
Christian Lind Enköpings SS X99 Wet-X
Johan Gransten KSSS X-35 Swallow / Granstensailing
Daniel Appelfeldt Hanse 342
Peter Forslund
Johan Gustavsson Norrtälje SS Linjett43 Contessa
Henning Robach
Bill Ram Clyde Cruising Club Corby 37 Aurora
Conrad Grut KSSS Bavaria 50 Evita
Mats Ljunggren KSSS Stewart 109 Booty!
Ulf Lundahl Östhammars SS Scanner 392 Castara
Johan Nordström Linjett 33 Alapocas
Peter Forslund Runmarö YC Scampi Boj Boj
Johan Skåntorp Trälhavets BK J/92S jojo
Joakim Bergkvist Trälhavets BK First 34.7 Slaghöken
Mika Leivo Koivusaarenpursiseura Dufour 40 Performance Cathlinmei II
Santtu Parikka HSS S&S 40 PAM
Johan Bratt KSSS Dehler 45 Solong
Erik Ygberg KSSS Aspect 40 Perfect
Mårten Mannström Trälhavets BK Linjett 35 Elvira
Fredrik Filander Trälhavets BK B&C 41 Krasotka
Anders Karlsson Södertälje BS Dehler 29 MKII Gryffindor
Erik Mårtén SS Aros Farr 30 S/Y Maskinen
Martin Rubing Örnsköldsviks SS Express Falsat
Antti Elevuori NPS Arcona 36 Lolee
Johan Gransten KSSS X-35 X-storm / Granstensailing
Kjell Jansson Edsvikens SS Elan 31 Otilia
Simon Carter KSSS Viko s35 Kookaburra
Jan Komorowski Ekolns SK Linjett 33 Serenity
Bengt Nilsson Edsvikens SS Arcona 400 Cefrica
Per Svahn KSSS Pogo 8,50 Pogong
Göran Ricking TrBS X-362 Sport Valkyria
Ari Känsäkoski RORC Class40 Fuji
Johan Emanuelsson Solsidans BK Wasa 38 Intuition
Jonas Wiström KSSS Grand Soleil 37 Amarone
Johan Hult Wermdö Skeppslags Segelsällskap Diva 35 Vadeau
Thomas Reinecke Segel Club Oevelgoenne Millenium 40 Edelweiss
Johan Karlsson Södertälje BS Arcona 340 Tiki Minos
Andy Schell KSSS Norlin 34 SPICA
Tobias Hahn KSSS Oceanis 37 Elvisa
Magnus Lindwall Velamsunds BK Hanse 325 Fiona
Per Roman KSSS Linjett 37 Havsörnen
Per Lindstedt
Michael Dalestig KSSS Elan 380 Modesty
Jari Niemi Trollbäckens BS Malbec 360 LOYAL
Conny Sparrwardet TRSBS Linjett 33 Allwina
Erik Carlstedt Ssgö Albin Alpha Ursula
Rolf Tannergård KSSS Aspect 45 Black Lilly
Kristoffer Gustafsson
Jonas Hörnfeldt Gålö BK Scanner 392 Tibidabo
Sten Stabo Enköpings SS Linjett 35 Blåsut
Johan Sundelin Dalarö BK Ravage 36 Red Baron
Ann Samnegård Dufour 34 Performance Sally
Claes Bergöö WESS Finnflyer 36 Blue Café
Per Ovren SK Måsungen Dehler 29 CITRUS
Anders Norrman Gamla Stans YS Seascape 27 Asterix
Siri Rembe
Robert Sagulin FLS Linjett 37 Merlin
Karl Haglund Oxelösunds segelsällskap Baltic 1-Ton Amanda
Anders Kemmler KSSS Dynamant Racing
Anders Hultin KSSS Swan 51 Zobaida
Simon Rådahl MBK Dehler 29 mk2 Pluto
Markku Hentinen X-99 Vinca
Petra Tiberg Viggbyholms Segelsällskap Benetau First 456 Ella First
Leif Johansson TRBS Scanner 391 Singdoy
Jörgen Wennberg
Anders Ekholm Tyresö Båtklubb X-332 Trixie
Björn Ternström Askrike Segelsällskap Dehler 34 DD Tjajka
Mikael Albinsson Västerviks Segelsällskap Wikingarna Albin Scampi Sealia
Ola Barthelson Saltsjöbadensbåtklubb Albin Nova Cappucino

ORCi

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Niclas Heurlin KSSS Farr 400 Wetjob
Ulrich Prochaska Regattaverein Greifswald RVG X-382 X-Wing
Malcolm Sjödahl Vikingarnas SS FinnFlyer 34 Malva
Håkan Mildh Svensson KSSS Finnflyer 36 Black Pearl
Arvid Wahlberg KSSS X-41 Oxygen
Patrik Forsgren KSSS First 36.7 Team Pro4u
Steffen Mueller Knierim Brenta 60 Almost Nothing
Jan Meincke MSK/DHH X-46 JuxBox
Johan Rockström KSSS Ker 40 Keronimo
Olof Granander KBS Beneteau First 40.7 Acapia Sailracing/Embla
Fredrik Lagerström Farr 40 One Ton Joint Venture
Tomas Lundqvist Lidingö SS Dehler 32 Katima IV
Moritz Haltermann APC Swan 45 Vinga
Håkan Grönvall KSSS / RORC First 40 CR C-me
Tuomas Riski Skattasailing First 35 Bianco
Lennart Evrell KSSS XP44 Aida
Tobias Hemmingsson OXSS First 40.7 Naomi
Arto Linnervuo Xtra Stærk Ocean Racing Society X-Yachts Xp 44 Xtra Staerk
Charles Tillander SS Aros Dehler 36 JV Stormsteg
Iohn Ryott KSSS First 40 Öring
Niclas Comstedt KSSS Swan 66 Salpare
Göran Liljegren
Robert Carenfelt KSSS MAT1180 DataCom
Elin Björklund Lidingö Jolle Seglare X-yachts X-41 Magic-Mix
Björn Forsberg KSSS Shogun 50 Lady Killer
Jonas Grander Runmarö YC Elliot 44 CR Matador
Torben Mühlbach HVS Carkeek 47 Störtebeker
Ola Sandell CrSs First 40 Karukera
Per Hjelm Värmdö Jolleseglare Xp 38 Muchacha II
Lara Harrison BSF FinnFlyer 31 Amidala
Oscar Ekelund RYC First 40 AlmaViva
Seppo Sjoroos HSS - Helsingfors Segelsällskap Grand Soleil 45 Seanna - Superyellow Sailing Team
Raija Alapeteri Ocean Ladies / DreamDareDo ry Swan 441 Carissa
Jens Nilsen Club Swan 42 RAY
Sampsa Vehkamäki Helsingfors Segelklubb Landmark 43 Madame Gray
Jonas Winzell LDSS Brenta 60 Surf

SRS Classic

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Magnus Adlercreutz KSSS SK75 Bacchant
Patrick Ståhle KSSS R10 Itaka
Fredrik Wallenberg KSSS H15 Yawl Refanut
Casper Grönblom NJK S&S Havskryssare Circe
Patrik Salén KSSS Havskryssare Ballad
Erik Malmberg
Amelie Silfverstolpe Lidingö Skärgårdskryssare byggd 1957 Mallanova
Fredrik Eriksson OXSS Skumslev Spirit of Garm IV
Fredrik Brodin KSSS Skärgårdskryssare Beatrice Aurore
Ulf Aronsson SYS RC Kryssare Josephine

Swedish Championship for Two Person Mixed Offshore

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Anders Jönsson Borstahusenssegelsällskap BoSS Dehler 30 OD No Xcuse
Pernilla Uhlin Runmarö YC Archambault A31 Atao!
Christian Martin KSSS Beneteau Figaro 3 Tutalör
Nadine Kugel Runmarö YC Albin Nova Team Mobline
Anna Drougge KSSS
Anders Dahlsjö Lerkils BS Dominant 105 Lady Godiva
Andreas Hamrin KSSS Återkommer -
Martin Angsell KSSS
Andreas i Uddevalla SS Viken Ägir Elliott Tourer WhiteSeal
Fredrik Siljelöf MBK Prima 38 White Knuckles
Katarina Svedjefält KSSS Fareast28R Picador
Emely Hagen Ksss Återkommer
Lena having LDSS NN Mrs Freckles

SRS Shorthanded

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Ulf Lindner SSSv Bavaria 38 Match Mathilda
Bo Bäversjö KSSS Dehler 38SQ Dehler Sverige
Fredrik Rydin KSSS J/121 Jolene
Jan Orest KSSS Norlin 34 Farmor Anka
Conny Bäckström Blynäsvikens BK IMX40 My-X
Joonas Tuompo Nyländska Jaktklubben X-99 Miss Foxy
PerOlof Olofsson TBK X-332 Sport Muchacha
Jon Sindeman KSSS Farr 38 c/r Pandion
Oscar Bergstrand Lerkils BS Beason 36 Elektra
Peter Wiklund NYSS First 40.7 gr MagniPro NoLimit
Jens Krogell Xtra Stærk Ocean Racing Society JPK 1030 AlmaVida
Thomas Bjur SS Brunnsviken Arcona 410 Seglamer.se
Per Svanberg JBSS Fareast 31 R GRP Kuai
Johan Lundqvist LÄBK Elan 37 Solidsport
Joakim Brantingson KSSS Mini 650 ESTELLE
Niklas Hudin Trälhavets Båtklubb Scampi 30 Calypso
Anders Bergmark WBS Hansson31 Piano
Martin Dubois Södertälje Båtsällskap Sun Fast 3600 Groovie
Patrik Frisk SEBK Finngulf 33 Julia
Ulf Wickberg Farr30 B4

Swan Classic

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Jahn Wahlbäck YUC Swan 40 Selma
Nicholas T. Rolander Runn SS Swan 65 Blue Magic
Tapio Lehtinen NJK Swan 55 Galiana

SRS Mulitihull

Förnamn Efternamn Klubb Båttyp Båtnamn
Rickard Flodin KSSS Trimaran Chilla
Magnus Groth KSSS T-29 Plus
Börje Svedman Nynäshamns SS Farrier 33R CarbonTiger
Bertil Claesson Trälhavets BK Corsair 31 1-d Jena
assistans iconAssistans