202230 - 6Jun - Jul

Gotland Runt 2022

Show crew members

Classic Course - Classic yachts SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Magnus Adlercreutz svensk KSSS SK75 Bacchant
Amelie Silfverstolpe Svensk Lidingö Båtklubb Havskryssare Mallanova
Casper Grönblom Finland NJK S&S Havskryssare Circe
Patrik Salén Swedish KSSS HKR Ballad
Patrick Ståhle Svensk KSSS R10 Itaka
Fredrik Brodin
Mats Hanson
Michael Berglund Svensk Näsbyvikens Båtsällskap Kustkryssare Kyrena

Gotland Runt Course - Fullcrew ORCi

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Johan Rockström Sverige KSSS Ker 40 Keronimo
Jonas Kjellberg Svensk KSSS Volvo 60 Intermezzo - BOUdragon
Arto Linnervuo Finland Xtra Stærk Ocean Racing Society Infiniti 52 Tulikettu
Arvid Wahlberg Swe KSSS X-41 Oxygen
Malcolm Sjödahl svensk vikingarnas segelsällskap FinnFlyer 34 Malva
Tuomas Honkinen Finland Xtra Stærk Ocean Racing Society Xp 44 Xtra Stærk
Wladyslaw Chmielewski Poland JK 4 Wiatry Dehler 33 Classic Bindi
Olof Granander Svensk KBS First 40.7 Acapia Sailracing/Embla
Niclas Heurlin Sverige KSSS Farr 400 Wetjob
Jarkko Turunen Finland Helsingfors Segelklubb First 40 Eufore
Jan Komorowski svensk ESK Linjett 33 Serenity
Jens Nilsen Swedish KSSS Club Swan 42 RAY
Eric Van Campenhout Belgian One off Independent bear
Per Ovrén
Moritz Haltermann Germany Alsterpiraten Club Swan 45 Vinga
Philipp Marienhagen German ASV zu Rostock Farr 42 IRC Universitas
Felix Streckenbach German GYC / RVG TP52 Imagine
Rickmer Westphal German NRV Carkeek 47 Störtebeker
Ulrich Prochaska German RVG Greifswalder Regattaverein X-382 X-Wing
Jan Meincke Germany MSK/DHH X-46 JuxBox
Jonas Winzell Swedish Långedrag Segelsällskap LDSS Brenta 60 SURF
Paweł Hapanowicz Poland Szczecin Sailing CLUB beneteau Oceanis 351 Mio Portofino
Burkhart Zipfel German ASV (Akademischer Segler-Verein) Nissen 56 Walross IV
Kenneth Bjørklund Norge Holmestrand Seilforening CNB 76 EnderPearl
Tobias Hemmingsson Svensk Trälhavets Båtklubb First 40.7 Naomi
Tord Lindqwist svensk ryc Bavaria38match Ricki-Ticki
Bo Teichmann German CDV KYC RORC TP52 OUTSIDER
Jonas Andersson Svensk Trälhavetas båtklubb Farr 40 OD Stormtrooper
Dirk Clasen Germany KYC / RVE Humphreys 39 GINKGO
Tomasz Nagas Poland not affiliated Tripp 50 Fast Forward
Michael Møllmann DENMARK Royal Danish Yachtclub HH42 Quinta Light
Göran Liljegren svensk KSSS Linjett 40 Femelle´s
Claass Barth
Håkan Grönvall Svensk KSSS/RORC First 40 cr C-me
Mats Bergryd Sverige KSSS Shogun 50 Ladykiller 4.0
Mats Bergryd Sverige KSSS Shogun 43 Katana
Konrad Lipski Polish - Volvo Open 70 I Love Poland
Oscar Ekelund Svensk Runmarö Yacht Club First 40 AlmaViva
Claus Juan Møller-San Pedro Denmark Gilleleje X5.6 X-mAbs
Steffen Mueller German BSV Knierim Brenta 60 Almost Nothing
Patrik Björklund Swedish LSS X-41 Magic-Mix
Iohn Ryott Sverige KSSS First 40 Öring
Kees Bos Dutch VO70 HYPR
Swen Schnell German Lübecker Yacht Club Nautors Swan 441 Jeniffer
Ed Bell British RLymYC JPK1180 Dawn Treader

Gotland Runt Course - Fullcrew SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Johan Tiberg Svensk Viggbyholms Segelsällskap First 456 Ella First
Per Lundqvist Svensk KSSS X-332 Xplorer
Anders Karlsson Svensk Södertälje Båtsällskap Dehler 29 MKII Gryffindor
Carl Wale SWE KSSS One Off Walenna II
Kai Vuorilehto Finsk Nyländska Jaktklubben Finngulf 37 Pärlan
Kim Sandberg SWE RORC Gambler 40 Team Styrbord
Jarmo Helasuo Finland KLV Hanse 400e Siriuss
Mårten Svensson Sweden FLS Linjett 37 Aurelia
Henric Thelin Svensk NSS First 40.7 Greven
Esa Lehto Finland TPS Finngulf 41 Favola
Magnus Lindwall Svensk Velamsundsbåtklubb Hanse 325 Fiona
Carl Johan Marnell Swedish KSSS Farr 40 OD J BIL
Michael Dalestig Sverige KSSS Elan 380 Modesty
Anne Kolehmainen Finland NAPS First 40 Maxciting
Nanno Aukes Netherlands Rotterdamse Zeilvereniging J122 MAAS
Fredrik Hamrin SWE Tbk ELAN 410 ESTER
Antti Elevuori Finland NPS Arcona 36 Lolee
Martin Persson Swe Trbs First Class 10 Ebba grön
Mikael Lundqvist Sverige TSS Dina 34sc Rymling
Martin Avander Sverige WSSW X-95 Lexie
Dan Cederhage Svensk KSSS Hanse 385 Grandma Gertrud
Stefan Lövblom SWE Tulka SS Mumm 36 K. YOTE
Tobias Hahn Sweden KSSS Oceanis 37 Elvisa
Lars Göran Karlsson Svensk KSSS Omega 42 Oriole
Jonatan Jiselmark Svensk Strängnäs SS Wasa 410 Sinus
Gunnar Johansson svensk KSSS Dehler 42 Rango
Kristian Greslingaas Sverige Gamla Stans Yacht Sällskap MUMM 36 GOOSE II Racing Team Gotland Runt, Powered by Havsgåsarna
Erik Utterström Svensk UmSS (Umeå segelsällskap) Arcona 380 Mapani
Martin Björklund Sweden FLS Linjett 37 Alina
Christian Lind Swedish Enköpings segelsällskap X-99 Wet-X
Mikael Mahlberg Swedish Stockholms segelklubb IF Grönan
Arto Rusanen Finland Helsingfors Segelklubb X4.9 Lulu
Johan Gransten Svensk KSSS X-35 Swallow
Johan Nordström Linjett 33 Alapocas
Tillmann Frank germany Flensburger Segel-Club Albin Stratus Sagitta
Jörgen Wennberg Sverige KSSS Grand Soleil 54 Take Off
Mattias Cederholm Sverige Strängnäs Segelsällskap Salona 37R Satisfaction
Alexander ERIKSSON Swe Ksss Mumm 36 Explorer 2
Karl Thedeen Swedish KSSS Arcona380 Miss Moneypenny
Peter Forslund SWE RYC Scampi Boj Boj
Johan Bratt Sverige KSSS Dehler 45 Solong
Anders Frisk Svensk VhSS J/111 C.A.G
Felix Galliker Swiss SAFE-Sailing / BKYC Britannia Arcona 400 Arctic Breeze
August Moberg Sverige KSSS Linjett 32 Barracuda II
Anders Widgren Sverige Fårösunds båtklubb One off Epoxi
Lara Harrison FIN BSF FinnFlyer 31 Amidala
Björn Ternström Sweden Askrike Segelsällskap Dehler 34 DD Tjajka
Göran Danielsson Svensk Runmarö Yacht Club Dehler 34 DD Akleja
Markus Norlin Svensk KSSS One ton one-off Agnes
Bill Ram British Clyde Cruising Club Corby 37 Aurora
Ulf Wickberg Sweden Farr30 ext B4
Mårten Lindskog SWE Göta SS First27 SE My
Fredrik Lagerström Sweden OXSS Farr 40 One Ton Joint Venture
Jonas Hörnfeldt Scanner 392 Tibidabo
Mattias Helmrich Sweden SS Aros Farr 30 Cheyenne
Anders Åhman Svensk Saltsjöbaden Dehler 34 sv Grynet
Kjell Jansson Svensk EDSVIKENS SEGELSÄLLSKAP Elan 31 Otilia
Erik Mårtén Svensk Segelsällskapet Aros J/111 Prim
Ulf Lundahl Sverige Östhammars Segelsällskap Scanner 392 Castara
Jonas Wiström Sweden KSSS Grand Soleil 37 Amarone
Christian Nord Svensk Edsvikens Segel Sällskap XP38 Tabasco
Erik Allertz SWE N/A Farr 38 Grönsak
Kenneth Hofmann Sverige Södertälje Båtklubb First 36,7 Hofmanns Äventyr
Bengt Nilsson Sverige EKSS, Edsvikens Segelsällskap Arcona 400 Cefrica
Markus Åberg Sverige KSSS One-Off Elixir
Simon Carter Australia KSSS Viko s35 Kookaburra
Fredrik Lindahl SWE KSSS Dehler34 DD s/y ANNA
Johan Sundelin Sverige Dalarö Båtklubb Ravage 36 Red Baron
Arttu Hult Finnish EPS Inferno 31 Inferna
Anders Waldner Norge KNS First 50
Anders Felling Sverige Westerås Segelsällskap Arcona 435 Arilda
DANIEL BAUM GERMAN Hamburger Segel Club One off - TISON 48 ELIDA
Topi Simola Finn HSK Baltic 43 Allegra
Reidar Gårdebäck Sweden Saltsjöbadens Båtklubb Arcona 380 Ikigai
Matti Aaltio Finland Säpin seudun purjehtijat (SSP) Mannerberg 34 Sanna 4
Anders Olsson SWE Trälhavets båtklubb Luffe40 Daphne
Johan Gustavsson Sverige Norrtäljeseglarselskap Linjett 43 Contessa
Leif Johansson Swedish Trollbäckens Båtsällskap Scanner391 SINGDOY
Ola Barthelson Swe Saltsjöbadensbåtklubb Albin Nova Cappucino
Staffan Beck Sverige FLS First 31.7 LR Harriette
Bertil Orrvik Svensk Mariefreds BK Dehler 42 C Evolet
Per Lembre Sverige MSS Arcona 380 Blåvinge
Dick Due-Pedersen Sweden Södertälje Båtsällskap Hanse 400 Cassis
Magnus Berggren Sverige Runmarö Yacht Club X-362 Sport EnneX
Tor Lundstrom Finland Säpin Seudun Purjehtijat Baltic 43 Xanthippe
Jari Niemi Sverige TRBS Malbec 360 LOYAL
Mikael Gustavsson Sverige Westerås Segelsällskap Arcona 340 Mizar
Peter Sjölin Svensk Södertälje Båtsällskap Omega 42 Wilma
Eric Rudblom Svensk SSG Görväln Arcona 400 Modesty Blaise
Ari Ojala Finland EPS Finngulf41 Speculator
Pelle Bergström Swe ÖSS ONE OFF Progressiva
Tomas Ivö Sverige TBS X442 Axioma
Lars Bergstrom Sverige Båtklubben Lögarängen Arcona 430 Etoile' de Mer
Kristoffer Straume Swedish KSSS Mumm 36 Shogun
Jonas Nilsson Sverige Saltsjöbadens Båtklubb Dehler 35 Greta
Anders Kemmler SWE KSSS Arcona 345 Dynamant Racing
Karl Haglund Sverige Oxelösunds segelsällskap Baltic one ton Amanda
Ann Samnegård Svensk Göta Sagelsällskap Dufour 34 Performance Sally
Erik Ygberg Sverige KSSS Aspect 40 Perfect
Gustaf Mandorf Sverige KSSS Jeanneau Selection 37 Meguem
Kalle Hultman Sverige Södertälje Båt Sällskap Arcona 435 Carma
Rikard Isby One off Mithril
Gunnar Nordfeldt Svensk KSSS Arcona 380 Utopia
Per Lindstedt Sverige KSSS Finngulf 33 La Dolce Vita
Thomas Schrepffer German Cospudener Yacht Club Markleeberg e.V. Pogo 30 ADDICTIF
Patrik Rignell Svensk Askrike Segelsällskap Grans Soleil 40 Twentytwo
Mattias Wendel Sverige UMS Oceanis 361 Ocean Buzz
Sten Stabo Svensk Enköpings Segelsällskap Linjett 35 Blåsut
Tapio Finnilä Finland Turun Pursiseura Swan 411 Bacchus
Ita Grossmann Sweden KSSS Farr 40 Silver Bullet
Jesper Nordström Svensk KSSS Swan 65 WHO Valley
Hans Strengnell Svensk KSSS Wasa 420 Vita Brevis
Per Sarri Svensk Näsbyvikens båtsälldkap RB 111 Femetta
Henrik Martinell Svensk ESK Swede 38 Chayka IV
Andy Schell SWE Enköping SS Norlin 34 Special SPICA
Niklas Hudin Swe Tbk Scampi 30 Calypso
Göran Hasselgren Sverige SXK Arcona 400 Anniara
Anna Lagerstierna SWE RYC First 36.7 Vilma
Oskar Sömermaa SWE KSSS Dehler 34sv Astraia
George Mills
Timo Lauttamus
Heiko Steinbrückner Germany Yachtclub Wieck e.V. X-332 Sidekicks
Mats Ljunggren Sweden KSSS Stewart 109 Booty!
Viktor Ahlström sverige Göta SS Scanmar 33 Brilliant
Anders Hultin Svensk KSSS Swan 51 Zobaida
Martin Buck German RORC/NRV Pogo 44 MarieJo
Markus Nordén Svensk Stockholms Segelklubb Scampi Alliance
Mikael Erneberg Sweden Stockholms Segelsällskap FarEast 28R Gransegel
Miranda Ruiz Fishman Sverige Stockholms Segelklubb Bavaria 32 Sjöscoutkåren St Göran
Johan Skåntorp Sweden Trälhavets Båtklubb J/92S jojo
Joakim Bergkvist SWE Trälhavets Båtklubb Firt 34.7 Slaghöken
Thomas Malmkvist Svensk SSK, Stockholms SegelKlubb CB365 Charisma
Victor Carlstedt Svensk KSSS C&C 35 Necesse
Conny Sparrwardt SWE Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 Allwina
Alex Thomson UK RORC Solaris 50 Fortunata
Tom Gross SWE KSSS/GSYS Farr 30 To be confirmed
Olof Bratthall Sverige KSSS Beneteau Figaro II Spjut
Fredrik Lindström Sverige Saltsjöbadens båtklubb Omega 42 Megan
Anders Björkholm Sweden NoSS Arcona 340 Ikon
Lennart Alpstål Sweden Saaremaa Merispordi Selts (SMS) Arcona 370 Primadonna
Robert Sagulin Sverige FLS Linjett 37 Merlin
conrad grut swedish KSSS Bavaria 50 Evita
Staffan Franzén Svensk Åre Slalomklubb Segling Najad 355 Elsa
Niclas Olsson
Juhani Railo Finland HSK First 34.7 LOW
Giulio Mola Svensk SSG Omega 42 Aniara
Gunnar Nordfeldt
Markku Hentinen FIN EPS Espoon pursiseura X-99 Vinca
Thomas Reinecke German Segel Club Oevelgeonne Millennium 40 Edelweiss
Tapio Lehtinen

Gotland Runt Course - Doublehanded SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Seppo Merimaa Finnish TPS - Åbo Finland X-43 Adele Andersson
Pär Sydow Sweden KSSS Elan Impression 434 Lady D’or
Jonas Magnusson Sverige Södertälje båtklubb J105 Enjoy
Ville Varjonen Finnish Turun Pursiseura IW 31 Ilona Tuulikki
Zbigniew Pawłowski Polska AZS SZCZECIN Cavela 950 MIRJAM
Hanna Stark-Heikkinen Dehler 39JV Kiet
Robert Wilkowski Polish Sadler 32 Double Scotch
Jan Orest Svensk KSSS Norlin 34 Farmor Anka
Toni Tuppurainen Finland Espoon Merenkulkijat Dufour 385 Paula
Jan Karlsson Finnish BSS Swan 371 Ardnagee
Niclas Ohlsson Svensk KSSS X-37 2B
Santtu Parikka FInland HSS S&S 40 PAM
Lars Rönnberg Sverige SARC Arcona340 Grym
Jan Stålberg Swedish TBK Jeannau Sun Fast 32i Jokern
Lars Bergstrom Sverige Båtklubben Lögarängen Arcona 430 Etoile' de Mer

Gotland Runt Course - Multihull SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Rickard Flodin svensk ksss Trimaran corsair 28 Chilla
Magnus Groth Sverige KSSS T-29 Plus
Börje Svedman svensk Nynäshamnssegelsällskap Farrier 33R CarbonTiger
Johan Hedlund
Bertil Claesson Sverige Trälhavets Båtklubb Corsair 31 1-d Jena

Classic Course - Swan Classic class SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Lari Niemi Finsk NJK Swan 46 Peer Gynt
Christoph Michalski German KSSS Swan 46 Matangi
Stephen Sturmer U.K. HSS Helsinki Swan 39R Antama
Jahn Wahlbäck Sverige Ugglan Yacht Club Swan 40 Selma
Fredrik Heijne Svensk Saltsjöbaden Yacht Club Swan 55 Luna

Classic Course - Spirit of tradition SRS

First name Last name Nationality Club Boat type Boat name
Erik Malmberg Sverige KSSS Spirit 100 Gaia
assistans iconAssistance